Audi RS7 Sportback Detaylı İnceleme

0
1304

Audi’nin şık tasarımlı fastback modeli A7, performanslı RS7 Sportback sürümüne kavuştu. Dolaysız olarak BMW M6 Gran Coupe’yi gözüne kestiren bu otomobilin kaputunun altındaki 560 bg gücündeki motor, kısa bir müddet önce yayınladığımız RS6 Avant’taki ile aynı. 8-ileri otomatik şanzımanla kombine edilen çift turbolu 4-litre V8, 700 Nm tork değeri sunuyor ve gücünü, quattro çekiş sistemiyle dört tekerleğine ansızın aktarıyor. Dinamik tork kontrolüne sahip quattro, viraj alma sınırında tekerleklere uygulanan fren kuvvetini asgariye indirerek ve tekerleklerin üzerindeki yükü azaltarak diferansiyelin çalışmasını destekliyor. Audi bu arada arka aks için isteğe bağlı olarak bir sportif diferansiyel sunuyor.

Vasati yakıt tüketimi 100 kilometre’de 9.8 litre olarak izah eden RS7 Sportback, 0’dan 100 kilometre/s hıza yalnızca 3.9 saniyede erişiyor. Son hızı 250 kilometre/s olarak sınırlandırılan otomobil, opsiyon listesindeki dinamik paket ile beraber 280 km/s’ye kadar çıkabiliyor.

İsteğe bağlı olarak adaptif havalı süspansiyon sistemiyle de alınabilecek olan RS7 Sportback’de silindir kapatma (COD) sistemi de bulunuyor. Sistem düşük yük ve motor hızlarında, 2, 3, 5 ve 8 numaralı silindirlerin valflerini otomatik aktüatörler aracılığıyla kapatarak bu silindirleri devre dışı bırakıyor. Bu vaziyette 4.0 TFSI motor, sürücü yine hızlanarak gücü artırana kadar dört silindirli bir motor gibi çalışıyor. Böylelikle verimlilik artıyor.

Gövdesi, alüminyum, yüksek dayanımlı ve ultra-yüksek dayanımlı çelikten yapılmış bir hayli bileşen içeren Audi RS7 Sportback’in coupe tasarımına ilave eden bir dizi özel tasarım ayrıntısı, ona sportif bir karakter kazandırmış. Bunlar arasında dikkat çekici tamponlar, yüksek parlaklığa sahip siyah ön ızgara ve donuk alüminyum ek parçalar bulunuyor. Aracın arka bölümündeki spoyler ve iki adet büyük oval egzoz borusu çıkışı göz dolduruyor.

Audi RS7 Sportback’in zarif tasarımı, aracın kokpitine de yansımış. Göstergelerin yüzeyleri siyah, rakam çizgileri beyaz, kadranlar ise kırmızı renkte sunuluyor. Diğer bir özellik ise devir göstergesindeki üç boyutlu RS7 logosu. Ayrı olarak anahtar, orta bölümü düz üç kollu direksiyon simidi, aydınlatmalı kapı eşikleri, MMI ve sürücü bilgilendirme sistemlerinin ekranları da RS amblemini taşıyor. RS spor koltuklar bariz destekleri, entegre koltuk başları ve RS7 logolarıyla standart olarak sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin