Hangi Plakalar Muayeneden Geçemeyecek?

0
23

TÜVTÜRK, 2017 seneninde hangi araçların kontrolden geçemeyeceğine konusunda bir deklarasyon yayınladı. Bu bilgiler ışığında bilhassa plaka konusu, çok ayrıntılı bir biçimde irdelenecek. Standartlara uygun olmayan plakalara sahip araçlar TÜVTÜRK 2017 kontrolünden geçemeyecek.

TÜVTÜRK, bu sene araç sahiplerine bir takım ikazlarda bulundu. Yenilenen araç kontrol kriterleri listesine göre artık, bazı araçların netlikle muayeneden geçemeyeceğini izah eden TÜVTÜRK, araç sahiplerinin mevzubahis kriterleri bitirmeden muayene istasyonlarına gelmemelerinin vurguladı. Çünkü, bu şekilde hem kendileri hem de diğer araç sahipleri için ehemmiyetli bir vakit kaybına kapı aralayacaklar.

2017 TÜVTÜRK Araç Muayene Kriterlerine Göre Standart Dışı Plaka Trafiğe Çıkamaz!
3 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren 2017 araç kusur tablosuna göre standart dışı plakalı araçlar artık muayeneden geçemeyecek. Peki, standart dışı plaka nedir?

Standart Dışı Plaka Ne Demek?
Ülkemizde araç plakalarını Türkiye Sürücüler ve Otomobilciler Derneği Hazırlıyor. Kısa isimi TŞOF olan dernek, plakaları yasa ile belirlenmiş standartlara göre hazırlıyor. Peki, yasa ile belirlenmiş o standartlar neler?

1. Belirlenmiş bir yazı karakteri ve boyutu var. Plakadaki harfler, rakamlar ancak bu boyutta ve yazı karakterinde olabilir.
2. Plakada TR rumuzu bulunur. TR yazısı beyaz renkte olmalı, yazının tabanı mavi renkte olmalıdır.
3. Plakada TR hologramı bulunur.
4. Plakada damga bulunur.
5. Plakada ay yıldızlı hologram bulunur.
6. Plakanın alt bölümünde dalgalı şerit bulunur.
7. Plakada yazılar beyaz üzerine siyah renktedir (özel bazı plakalar hariç)

Yukarıda saydığımız ayrıntılar ana kriterler veyahut plakanın ana hatlarıdır. Aşağıdaki vaziyetlerde da plaka geçersiz sayılır ve araç da Aram Muayenesinden geçemez.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinden Geçemeyecek Araç Plakaları
1. Plaka üzerinde cam kaplama olması vaziyetinde araç muayeneden geçemez.
2. Plaka üzerinde folyo, kaplama vs. olamaz.
3. Plaka üzerinde çivi, vida vs. varsa ve rakam ya da harflerin okunmasını güçleştiriyorsa araç, muayeneden geçemez.
4. Plaka kenar çizgisinin kesilmesi, şeklinin değiştirilmesi, boyanması vaziyetinde da TÜVTÜRK muayenesinden geçemezsiniz.
5. Plakada boya, boya kalıntısı, aşınma, yazıların okunmasını önleyen hasar, eğim, bükülme, çöküklük varsa yeniden TÜVTÜRK onayı verilmez.

TÜVTÜRK İle ilgili
TÜVTÜRK, ülkemizde araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığına dair dokümanları tertip eden tek yetkili müessesedir. Trafikte daha güvenli bir seyir için araçların sahip olması şart olan standartları sağlamalarını amaçlayan TÜVTÜRK, her yıl periyodik araç muayenesi yapar.

TÜVTÜRK İstasyonları Nerede?
Ülke genelinde hizmet veren TÜVTÜRK, 194 sabit ve 75 adet de gezici muayene noktasıyla çalışıyor.

TÜVTÜRK Araç Muayane İstasyonlarında Neler Yapılıyor?
Periyodik araç kontrolleri, yola çıkmaya elverişlilik kontrolü, tadilat sonrası mecburi kontrol, egzoz gazı emisyon ölçüm kontrolü, tespit kontrolü için TÜVTÜRK araç kontrol istasyonlarına gitmeniz gerekiyor.

TÜVTÜRK Araç Kontrol Sorgulaması
TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi üzerinden plaka bilgisine ve kontrol numarasına sahip olduğunuz bir araç için sorgulama yapabilirsiniz. Sistem, son derece kolaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin